Inwestycja w sztukę Tomasza Tobolewskiego – światowej klasy malarstwo w polskich cenach!
Malarstwo Tomasza Tobolewskiego jest obecne na polskich aukcjach od 2010 r. Artysta wszedł na rynek w specyficznym momencie – wtedy, gdy zyskiwały na znaczeniu tzw. Aukcje Młodej Sztuki. W przeciwieństwie do wielu innych, młodszych i początkujących, talent Tobolewskiego był już w pełni ukształtowany. Co więcej, artysta dysponował wspaniałym i nieczęsto dziś spotykanym warsztatem rysunkowym i malarskim. Cieszył się już zresztą w tym czasie sławą doskonałego rysownika, laureata wielu nagród w tej dziedzinie, który piął się po szczeblach kariery wykładowcy akademickiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Instytut Sztuki w Cieszynie).
Tym, co od początku wyróżniło Tobolewskiego, było szybkie nawiązanie współpracy z doświadczonymi galerzystami. Dzięki temu udało mu się uniknąć wielu typowych rynkowych mielizn, właściwych rynkowi młodej sztuki w Polsce. W rezultacie Tomasz Tobolewski należy dziś do wąskiej grupy artystów, obecnych na aukcjach, którzy podążają profesjonalnie wytyczoną ścieżką rozwoju kariery.
Od samego początku zdobył sobie uznanie kolekcjonerów i koneserów dobrego malarstwa. Ich zaangażowanie podczas licytacji doprowadziło do podniesienia poziomu cen dużych kompozycji malarskich Tobolewskiego z poziomu 2000–4000 PLN do ok. 4500–7000 PLN w ciągu niespełna dekady. O wyjątkowo stabilnej i silnej pozycji rynkowej artysty zaświadcza jednak dopiero bliższa analiza tego trendu. Okazuje się, że za wzrostem średniego poziomu uzyskiwanych cen podążają cen minimalne. Obrazy Tobolewskiego w dużych formatach można było nabyć w cenie poniżej 2500 PLN ostatni raz trzy lata temu, a już wtedy zakup uchodził za okazyjny. Od tamtego czasu na aukcjach doszło do transakcji na znacznie wyższym poziomie (do 7000 PLN z opłatami aukcyjnymi). Jednak nawet ten nowy poziom cen nie wytrzymuje żadnego porównania z analogiczną sztuką twórców tego samego pokolenia, oferowaną na europejskim i światowym rynku aukcyjnym.
Połączenie najwyższej wartości artystycznej (w tym malarskiej) z cenami charakterystycznymi dla młodych rynków z Europy Środkowo-Wschodniej może i powinno być postrzegane inwestycyjnie. W gruncie rzeczy, dla kolekcjonera i inwestora o otwartym umyśle jest to obecnie jedna z największych okazji obecnych na rynku.
10 powodów, by inwestować w twórczość Tomasza Tobolewskiego
- Warsztat kształcony u najlepszych (krakowska ASP)
- Jakość artystyczna, którą widać i której nie trzeba brać na wiarę (współczesne tangible assets i inwestycja w pasję w swoim najlepszym wydaniu)
- Artysta nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach (Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Rysunku, Pilzno, 2004)
- Wysoka płynność inwestycji (sprzedanych zostało 87% prac wystawionych na aukcjach)
- Niski próg wejścia w inwestycję (klasowe współczesne malarstwo polskie jest wciąż niedoszacowane względem świata)
- Niskie ryzyko i stabilnie rosnące ceny (gwarantowane przez pracę z galerią na zasadzie wyłączności)
- Ogromny potencjał wzrostu wartości prac (międzynarodowe różnice cen zaczynają się wyrównywać)
- Optymalny czas na inwestycję – artysta zaczyna wchodzić na rynek europejski
- Zwielokrotnione szanse na udaną inwestycję (talent i osiągnięcia na polu malarstwa, rysunku i grafiki)
- Talent i wiedza pedagoga akademickiego (doktor habilitowany i adiunkt na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Uniwersytecie w Ostrawie)
Maciej Gajewski